FornostStowarzyszenie
Forum Stowarzyszenia Rangers of The North
Teraz jest Wt paź 21, 2014 6:16

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lis 10, 2005 16:47 
Dziejopis

Wlasnie nie wiem czy to warto umieszczac w Kluibie Inklingow czy Dyskusjach :?:

Bo chodzi mi nie tyle o ocene fabuly, co sposobu pisania. Otoz jestem w trakcie popelniania fan fika, ktory napisalm w pierwszej osobie w czasie terazniejszym. No i wlasnie o ile czas nie jest az tak dyskusyjny, to narracja w pierwszej osobie potrafi byc denerwujaca.
Nie pamietalam nawet, skad ten pomysl - bylam pewna, ze poprzednie opowiadanie bylo w pierwszej osobie, ale zle pamietalam :lol: To miala byc kontynuacja Pierwszego śniegu, ale wyszlo inaczej.
Mysle, ze wybor 1 osoby w narracji to wina 'Pieśni o Troi', gdzie patrzylismy na wydarzenia oczami bohaterow. Tam byla narracja peirwszoosobowa? Nie moge sprawdzic, bo dalam ksiazke rodzicom z poleceniem czytania :D

Dobrze, tu jest fragment fragmentu nowej historii- pominelam jakies dygresje nt. otoczenia (dziennik na DA). Co sadzicie o tej narracji? Denerwujaca?
Aha, odwolania i inspiracje sa podane pod tekstem. To inny problem - napisac cos, czego jeszcze w fan fikach nie bylo i nie sugerowac sie innymi historiami :(

Cody - Jestes w Kompanii Boromira, powiedz mi czy takimi rzeczami sie zajmujecie, jak dyskusja nad opowiadaniami?

Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 10, 2005 17:13 
Elenwende

Ja popełniam od czasu do czasu ffy w czasie teraŹniejszym. Kiedyś jeden był w Inklingach, ale na szczęście już go nie ma ;)

A z Twoją teorią się nie zgodzę zupełnie. :lol:
Narrację pierwszoosobową kocham, a to wina m.in. Zelazny'ego. Pod warunkiem, ze jest dobrze pisana. ÂŻe wspomnę "Amber" (całe 10), "The Salesman's tale" (opowiadanko), "Imię moje Legion", "Pieśń o Troi".
Za to czas teraŹniejszy w narracji pierwszoosobowej nie pasuje mi totalnie. Wolę relacjonowanie minionych wydarzeń, lepiej mi się to czyta. Własnie przeskoki do narracji w czasie teraŹniejszym niemiłosiernie mnie denerwują w prozie Sergiusza Piaseckiego, np. "Kochanek Wielkiej NIedŹwiedzicy" - a szkoda, bo autor ma potencjał, którego ja wyraŹnie docenić nie umiem.

Dlatego nie mogę się wypowiadać obiektywnie, przykro mi. :(

Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 10, 2005 17:17 
Dziejopis

No, to chyba byla obiektywna wypowiedz :)

Wlasnie jak do tej pory jestes jedyna osoba, ktora lubi narracje w 1 osobie. Szkoda z tym czasem. To juz mamy odpowiedz apropo PW, ktore Ci poslalam ;)
Niestety, cos mi nie idzie przepisanie tego na czas przeszly, za kazdym razem jak zmienie zdanie, nie pasuje mi i cofam zmiany.

Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 10, 2005 18:25 
Dziejopis

Hathor - mamy na KB osoby piszace, czytajace i komentujace. Jesli chcesz wskaze Ci te osoby, mozesz do nich wyslac swoja prace :)
Ewentualnie moge to wrzucic na grupe, wtedy skomentuje kazdy, kto bedzie mial na to ochote.
Moze nie zajmujemy sie tym z zalozenia, ale lubimy to :) A kilka osob w szczegolnosci :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 10, 2005 20:47 
Dziejopis

Cody - Najpierw dokoncze tekst, a potem zobaczymy :) Jak sie zdecyduje, to sama go puszcze grupie - chyba mozna dolaczyc? Musze zerknac na info o grupie, bo w sumie nie wiem czym sie zajmuje. Zawsze myslalam, ze tworczoscia literacka wlasnie :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 10, 2005 23:19 
Kowal Słów

Ja bardzo lubię narrację w pierwszej osobie. Często stosował ją Lem i IMO robił to w bardzo dobry sposób. Już nawet taki May pisał w ten sposób, ale z temtych czasów już niewiele pamiętam :) Wtedy mi się podobało.
IMO czas teraŹniejszy to pomyłka... W czasach przyszłych i przeszłych można stosować zaprzeszły i zaprzyszły. W czasie teraŹniejszym teoretycznie tylko jedno zdanie może być w czasie teraŹniejszym, natomiast reszta jest albo w przyszłym albo w przeszłym. IMO to nie ma sensu... :?

Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 11, 2005 1:52 
Dziejopis

Jesli chodzi o sama narracje 1.osobowa to szczerza nie przepadam za tym stylem. Zdecydowanie wole 3. Wyjakiem jest Amber, ale to z przyczyn psychologicznych.
Najlepiej imho rozwiazał sprawe George R.R. Marin dzielac rozdziały postaciami; w kazdym rozdziale jest czesc historii z punktu widzenia danego bohatera, ale napisana w tzreciej osobie.
Mistrzostwo :)
Hathor napisał(a):
Zawsze myslalam, ze tworczoscia literacka wlasnie

Kurcze, to miło :) A na grupe zapraszamy serdecznie! :)

Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 11, 2005 20:16 
Kowal Słów

Hathor KI służy właśnie ocenianiu wszystkiego - a fabuła to nie zawsze oceniana część - owszem, dostaniesz X uwag nie na temat stylu ale kilka będzie jak najbardziej. Wiem do czego zmierzasz, bo wiele osób tak robi i znam przynajmniej dwie, które do tego KI wykorzysują.

Zagrasz z nami przyjacielu
Bo sam chcesz!

Tytuł:
PostNapisane: So lis 12, 2005 4:23 
Dziejopis

OJ, to wiesz wiecej niz ja, bo ja nie wiem jeszcze dokad zmierzam :D

OK, przenosze temat do KI.

Strefa czasowa: UTC + 1